Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2010

Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός: 2-1

Ανατροπή σκηνικού στο ΟΑΚΑ, όπου μέσα σε 6 λεπτά ο Παναθηναϊκός με δυο γκολ του Σισέ (57' 63' πέναλτι) γύρισε το ματς. Ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί στο 37' με έξοχο γκολ του Μιραλάς. Σχεδόν 60.000 κόσμος στο ΟΑΚΑ, ανάμεσα τους στις θέσεις των επισήμων και ο Βαγγέλης Μαρινάκης με την ιδιότητα του προέδρου της Σούπερ Λίγκας. Διαβάστε την εξέλιξη του ντέρμπι, λεπτό προς λεπτό.

Οι φάσεις του αγώνα

7': Αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Μιραλάς που ελίχθηκε και σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο

11': Ο Σισέ ξέφυγε από τον Αβράαμ Παπαδόπουλο, σούταρε αλλά μπλόκαρε ο Πάρντο

18': Ο Σισέ έφυγε στον κενό χώρο, πέρασε και τον Πάρντο, αλλά η μπάλα έφυγε προς τα αριστερά και ο Γάλλος κλείστηκε

25': Δυνατό αριστερό σουτ του Σπυρόπουλου, μόλις άουτ η μπάλα από το δεξί δοκάρι του Πάρντο

30': Ανάβουν τα αίματα σε σκληρό μαρκάρισμα του Ριέρα στον Βύντρα, με τον τελευταίο να κινείται
απειλητικά κατά του Ισπανού. Ο Κάκος αρκείται σε συστάσεις και δεν βγάζει κάρτα.

33': Ο Σισέ ελίχθηκε στην περιοχή του Ολυμπιακού και σούταρε υπό πίεση ψηλά άουτ.

37': ΓΚΟΛ (0-1): Καταπληκτική ενέργεια του Μιραλάς από αριστερά, απέφυγε Μπουμσόνγκ, Γκοβού, Ζιλμπέρτο Σίλβα και με δυνατό δεξί σουτ λίγο έξω απο την περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τζόρβα.

50': Βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Σισέ έκανε το σπριντ και ο Παπαδόπουλος έδιωξε την τελευταία στιγμή με προβολή.

53': Ευθύβολο σουτ του Χρισοδουλόπουλου, μπλόκαρε ο Πάρντο

57': ΓΚΟΛ (1-1): Ο Χριστοδουλόπουλος ξέφυγε από δεξιά, έβγαλε τη σέντρα και ο αμαρκάριστος Σισέ με σουτ στην κίνηση ισοφάρισε.

63': ΓΚΟΛ (2-1): Ο Σισέ με πέναλτι δίνει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Το κέρδισε ο ίδιος ο Γάλλος που βρέθηκε σε θέση βολής και τον έσπρωξε ο Αβραάμ Παπαδόπουλος (αποβλήθηκε).

ΣΚΟΡΕΡ: 57' 63' Σισέ - 37' Μιραλάς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάκος (Κέρκυρας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χριστοδουλόπουλος, Σισέ, Σπυρόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΗ: 62' Α.Παπαδόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Μπουμσόνγκ, Πλεσί, Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης (46' Μαρίνος), Χριστοδουλόπουλος, Γκοβού (46' Λουίς Γκαρσία), Σισέ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Τοροσίδης, Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ντουντού, Ιμπαγάσα, Φουστέρ, Φετφατζίδης (65' Μοντέστο), Ριέρα, Μιραλάς